Dzień dobrego słowa - 5.06.2012
Redaktor: Administrator   
04.06.2012.

ImageSkąd pomysł Kampanii na Rzecz Dobrego Słowa?
W roku szkolnym 2010/2011 uczennice Gimnazjum nr 1 Justyna Sobocka (wówczas IIIc) i Magdalena Kowalczyk (wówczas IIc) pod opieką pani Bożeny Płatek
pracowały nad projektem mającym na celu zdobycie mandatu posła XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Motyw przewodni to Wolontariat na rzecz aktywności
obywatelskiej. Zadanie polegało na  sprecyzowaniu i opisaniu 5 działań zgodnie z tematem. Wtedy właśnie zrodziły się pomysły na przedsięwzięcie Damy Wam lekcję , czyli praca domowa dla dorosłych z zakresu wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja i aktualnej ( 3 maja 2012r. po raz drugi wolontariusze z Gimnazjum nr 1 wręczyli  250 egzemplarzy krzyżówek).
Ciekawym zadaniem okazała się Kampania na Rzecz Dobrego Słowa, skrótowo nazywana Dniem Dobrego Słowa. Potrzeba zrodziła się z obserwacji rzeczywistości, w tym relacji międzyludzkich, komunikacji dzieci, nastolatków, ale też dorosłych. Mówi się, że lekarstwem dla chorej duszy jest dobre słowo, albo-słowo może zabić.

Dzień dobrego słowa 

 

Chcąc przełożyć plany na rzeczywistość, reprezentantki Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 1 podczas konferencji  nt.  mediacji  w środowisku lokalnym 14.01.2012r. przedstawiły wniosek:
Zwracamy się z prośbą o rozpatrzenie propozycji, a mówię o ustanowieniu w naszym mieście Dnia Dobrego Słowa, które moglibyśmy obchodzić we wszystkich
szkołach, placówkach oraz instytucjach. Wstępnie myślałyśmy o dniu 30 maja-to dzień pomiędzy dwoma ważnymi dla nas szczególnie w Roku Korczakowskim świętami- Dniem Matki i Dniem Dziecka. Uważamy, że od dobrych słów zaczyna się istota właściwych relacji międzyludzkich, a ich kształtowanie jest niezwykle ważne zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że nasz pomysł spodobał się państwu i również wyrazicie chęć włączenia się w jego realizację. /Ewa Topyła, Dominika Tokendorf/.


Kto organizuje, koordynuje?
Głównym organizatorem  są uczniowie Gimnazjum nr 1 reprezentowani przez: Dominikę Tokendorf, Ewę Topyłę, Agatę Grudzień, Justynę Czuryło, Justynę Lemańską z opiekunką SU panią Elżbieta Twarowską. Nieocenionym partnerem jest Samorząd Uczniowski I LO reprezentowany przez Marcina Zbigniewa Blicharza, Prezydenta SU, Justynę Sobocką, posłankę na XVII Sesję SDiM, Mateusza Kanię, Tomka Szabrańskiego. Do prac przygotowawczych włączył się Samorząd Uczniowski ZSP reprezentowany prze Anię Podleś, Olgę Sobieszczańską, Patrycję Cholewę, Gosię Kisiel oraz pani Grażyna Kapczuk ze Szkoły Podstawowej nr 1. Całość koordynuje pani Bożena Płatek. Wspiera nas i niezbędnej pomocy udziela  Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe.


Komu proponujemy udział w Kampanii?
Wszystkim, którym bliski jest temat i widzą potrzebę dzielenia się dobrym słowem.


Dlaczego w roku 2012 wybór padł na 5 czerwca?
5 czerwca -3 magiczne dni przed meczem otwarcia Mistrzostw Europy, początek świętowania dla wielu miłośników futbolu. Goście z kontynentu i świata, może nie odwiedzą  naszego miasta, ale to w Radzyniu chcemy w taki szczególny sposób podkreślić wagę wydarzenia, połączyć z Dniem Dobrego Słowa. W kolejnych latach to zawsze będzie pierwszy czwartek po Dniu Matki.


Co proponujemy 5 czerwca 2012?
•    Słoneczny ubiór – kto może, kto chce – biała koszulka z żółtym elementem, kolory symbolizujące ciepło, radość, miodek, Miodka ;-), Kubusia Puchatka.
•    Dzielenie się Dobrym Słowem, np. podaj kartkę ze słowem dziękuję, przepraszam, wybacz mi. Najważniejsze – staraj się nikomu słowem nie sprawić przykrości! Pamiętaj, że Goethe powiedział: Każdego dnia trzeba posłuchać choćby krótkiej piosenki, przeczytać dobry wiersz, a także, jeżeli to możliwe, powiedzieć parę rozsądnych słów. Będziesz miał ku temu okazję!
•    Wysłanie tego Dnia pisanego listu, zamiast...
•    Darmowy cukier do kawy, np. od szefa ;-)


Co zorganizujemy w mieście dla chętnych?
Happening!
1.    Na wystawach sklepów pojawią się Dobre Słowa.
2.    Między 10:00-12:00 wolontariusze Kampanii rozdadzą mieszkańcom Dobre Słowo w formie pisanej. Będą w dobrych koszulkach.
3.    O 11:45 spotkamy się na placu Potockiego (także przy pomniku Konstytucji, przed budynkiem Starostwa) i:
- pogramy,
- pośpiewamy,
- narobimy hałasu,
- podzielimy się dobrym słowem,
- wypuścimy iskierkę nadziei,
- przestrzeń wypełnimy dobrym słowem! (balony wypełnione helem i dobrym słowem w górę!


Życzymy miodowych dni! Niech nasze miasto zaleje fala dobrych słów!

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »