START arrow Z ŻYCIA SZKOŁY arrow "Czytaj Książki. Książki czytaj! W bibliotece o nie pytaj."
"Czytaj Książki. Książki czytaj! W bibliotece o nie pytaj."
Autor: E.Wierzchowska, J.Bilska   
21.06.2017.
ImageNoc Bibliotek w  Bibliotece Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim
W ramach ogólnopolskiej  akcji Noc Bibliotek uczniowie należący do Dyskusyjnego Klubu Książki wzięli udział w grze miejskiej. Moderator klubu pani Ewelina Wierzchowska przygotowała trasę gry.  Uczniowie zostali podzieleni na trzy zespoły i musieli odnaleźć 6 punktów, które zostały ukryte w szkole. Dodatkowo w każdym punkcie otrzymywali zestaw literackich zagadek i część hasła do ułożenia. Ostatnim miejscem do odnalezienia była biblioteka szkolna, gdzie zadaniem było odgadnięcie przysłowia  w grze w kalambury.  Wszystkie zespoły bawiły się świetnie i doskonale poradziły sobie z zagadkami. Ukrytym hasłem była myśl: „ Czytaj Książki. Książki czytaj! W bibliotece o nie pytaj.”
Ponadto w ramach akcji Noc Bibliotek uczennica klasy II LO ZSP im. Jana Pawła II Karolina Trochimiak (opiekun Jolanta Bilska) odwiedziła dzieci z placówki Nasz Dom. Czytała książki nadesłane przez CEO,  a potem wspólnie z dziećmi wykonywała prace plastyczne. Wizyta ta była podsumowaniem działań Karoliny, która w roku szkolnym 2016/2017 odwiedzała systematycznie podopiecznych z domu dziecka, by wspólnie czytać książki. Lekcję czytania przeprowadziła również w szkole Podstawowej w Wohyniu, wykorzystując materiały z projektu „Poczytajmy o pszczołach”. Wrażenia czytelników i uczestników :
 „Gra miejska wywołała ducha rywalizacji między przyjaciółmi z klasy. Biegaliśmy po szkole jak zwariowani, bo czas się liczył.”(Karol)
„Trudno było mi rozstać się z  dziećmi z rodzinnego domu dziecka. Wspólne systematyczne czytanie bardzo nas do siebie zbliżyło. Wiem, że chcę pracować w przyszłości z dziećmi” (Karolina)
„Gra była ciekawa- to inne działanie niż wszystko, co kojarzy się stereotypowo z biblioteką” (Julia)
W przyszłym roku zechcemy włączyć więcej osób; ponadto planujemy czytanie utworu wybranego przez młodzież przez cały dzień.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »