START arrow Z ŻYCIA SZKOŁY arrow Olga Gruchoła finalistką X Olimpiady Tematycznej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego"
Olga Gruchoła finalistką X Olimpiady Tematycznej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego"
Autor: T.Filipiuk   
06.06.2017.
ImageW dniach 1-3 czerwca 2017  w Warszawie odbyły się zawody finałowe X Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego - Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego - za wolność Waszą i Naszą". Województwo lubelskie reprezentowała Olga Gruchoła uczennica kasy 2la o profilu prawno - administracyjnym, laureatka etapu wojewódzkiego olimpiady. 1 i 2 czerwcaw Muzeum Wojska Polskiego i Centralnej Bibliotece Wojskowejuczniowie rozwiązywali testy i wykonywali zadania w następujących kategoriach:
1. Geografia militarna,
2. Eksponat
3. Malarstwo
4. Broń i Barwa
5. Film
6. Literatura i poezja
7. Powstania narodowe na mapie Warszawy
8. Pieśń
9. Oprowadzenie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie

W drugim dniu pobytu odbyła się również wyjątkowa uroczystość złożenia przez uczniów i organizatorów wieńca i kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po zmaganiach konkursowych  uczestnicy olimpiady zwiedzali zabytki Łazienek Królewskich: Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki i Biały Domek, oraz uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez grupę rekonstrukcyjną.
Gala wręczenia nagród uczestnikom Olimpiady odbyła się 3 czerwca w  Muzeum w Łazienkach Królewskich w Podchorążówce, miejscu bardzo symbolicznym, gdzie rozpoczęło się powstanie listopadowe.Gratulując wszystkim olimpijczykom komisja egzaminacyjna podkreśla, że „konkurencje olimpiady były bardzo wszechstronne i obejmowały wiedzę interdyscyplinarną z zakresu wielu przedmiotów szkolnych wykraczając poza podstawę programową nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych. Uczniowie wykazali się wiedzą i szerokością horyzontów na poziomie uczestników seminariów magisterskich.”
Wręczenia nagród uczestnikom finału olimpiady dokonali zaproszeni goście: wiceminister Edukacji Narodowej Maciej Kopeć oraz dyrektorzy i przedstawiciele Centralnej Biblioteki Wojskowej, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Kuratorzy i Wizytatorzy Kuratorów.
Wszyscy laureaci i finaliści olimpiady w dowód uznania ich wiedzy zostali również uhonorowani medalami Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari wręczonymi przez kombatantów. Jeszcze raz gratulujemy Oldze i zachęcamy uczniów do udziału w różnych konkursach, które zawsze rozwijają a sukcesy dają ogromną satysfakcję.

Olga Gruchoła finalistką X Olimpiady TematycznejOlga Gruchoła finalistką X Olimpiady TematycznejOlga Gruchoła finalistką X Olimpiady Tematycznej
Olga Gruchoła finalistką X Olimpiady TematycznejOlga Gruchoła finalistką X Olimpiady TematycznejOlga Gruchoła finalistką X Olimpiady Tematycznej
Olga Gruchoła finalistką X Olimpiady TematycznejOlga Gruchoła finalistką X Olimpiady Tematycznej 
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »