Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa w Radzyniu Podlaskim
Autor: Jolanta Bilska   
08.09.2015.
ImageW sobotnie popołudnie  5 września 2015 roku,  w ramach  4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, oddaliśmy się lekturze  fragmentu powieści Bolesława Prusa „Lalka”. Akcję czytania „Lalki” w przestrzeni publicznej naszego miasta zorganizowali wspólnie: Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim i Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II. Teatr „Już kończymy”, działający  przy Radzyńskim Ośrodku Kultury, uświetnił uroczystość inscenizacjami wybranych scen.Scenariusz uroczystości opracowała Jolanta Bilska przy współpracy z Panią Dorotą Krasucką
Jest wiele powodów, dla których warto odświeżyć sobie problematykę „Lalki ” i przypomnieć biografię jej autora. Aleksander Głowacki, pseudonim artystyczny Bolesław Prus, był wybitnym pisarzem i człowiekiem wyprzedzającym epokę. Fascynował się wynalazkami i techniką, a jednocześnie dostrzegał problemy zwykłych ludzi. Przeciwnik pomników i patriotyzmu symbolicznego, z oddaniem  pracował na rzecz dobra wspólnego, pomagając ubogim i potrzebującym. Postawa Bolesława Prusa może być wzorem nowoczesnego patriotyzmu, który zasadza się nie na hasłach i deklaracjach, lecz na rzetelnej pracy dla dobra kraju. Akcja Narodowe Czytanie zgromadziła tych, którzy mają świadomość  potrzeby działań społecznych w  środowisku lokalnym- zarówno  młodzież, jak i dorosłych.
Fragmenty „Lalki” czytali: Pan Andrzej Kotyła , Pan  Dariusz Gałąn, Pani  Grażyna Dzida, Pan Bogdan Sozoniuk , Pani Ewa Śliwińska, Pan Tadeusz Sławecki,  Pani Dorota Krasucka, ks. Mariusz Baran i inni chętni do czytania uczestnicy uroczystości.

W organizację akcji włączyli się uczniowie naszej szkoły : Gabriela Niewęgłowska, Dominika Grelik, Dominika Dąbrowska, Karolina Jurkowska, Weronika Ossowska, Julia Pachała, Sylwia Rogala, Natalia Mitura, Aleksandra Andryszyk pod opieką Pani Doroty Krasuckiej. Zamierzają oni realizować program czytelniczy, dlatego cieszy, że akcja zainicjowana przez Narodowe Czytanie będzie miała kontynuację przez cały rok. Wystąpili również Szymon Świć, Marta Bilska i  Jakub Bilski. Weronika Krasucka, przedstawicielka najmłodszego pokolenia czytelników, zabrała ze sobą na spacer piękną lalkę. Teatr „Już kończymy” działający pod kierunkiem Pani Ewy Śliwińskiej wystawił scenę „Sąd nad studentami”. Aktorzy byli też widoczni w przestrzeni miejskiej Radzynia – kostiumy i charakteryzacja zwracały uwagę przechodniów i uczestników akcji. Szczególnie pięknie wypadła scena przy sklepie „Fanaberia”. Przy dźwiękach nastorojowej muzyki uczestnicy wysłuchali  monologu Rzeckiego o ludziach- marionetkach  w teatrze świata. Przed Kofi &Ti rozegrano scenę „Jak wygląda firma J.Mincel i S.Wokulski widziana przez szkło butelek” .Na palcu Wolności baron Krzeszowski grał w karty, a na dziedzińcu zamkowym pojedynkował się z Wokulskim. Studenci mieszkający w kamienicy  Krzeszowskiej musieli tłumaczyć się przed sądem ze swego zachowania i niepłacenia komornego, a Rzecki żegnał się z ludźmi i  światem w swoim pokoiku z zieloną firanką. Na koniec  przeprowadzono quiz ze znajomości „Lalki” i zrobiono pamiątkowe zdjęcie .Ciekawe, co będziemy czytać za rok?

Organizatorzy składają podziękowanie osobom i instytucjom, które pomogły przy realizacji przedsięwzięcia. Są to: Uniwersytet III Wieku w Radzyniu, Kawiarnia Artystyczna Kofi &Ti, sklep Fanaberia, księgarnia Hermes, teatr „Już kończymy” przy Radzyńskim Ośrodku Kultury, Parafia św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim.

Narodowe Czytanie ?Lalki? Bolesława Prusa w Radzyniu PodlaskimNarodowe Czytanie ?Lalki? Bolesława Prusa w Radzyniu PodlaskimNarodowe Czytanie ?Lalki? Bolesława Prusa w Radzyniu Podlaskim
Narodowe Czytanie ?Lalki? Bolesława Prusa w Radzyniu PodlaskimNarodowe Czytanie ?Lalki? Bolesława Prusa w Radzyniu PodlaskimNarodowe Czytanie ?Lalki? Bolesława Prusa w Radzyniu Podlaskim
Narodowe Czytanie ?Lalki? Bolesława Prusa w Radzyniu PodlaskimNarodowe Czytanie ?Lalki? Bolesława Prusa w Radzyniu PodlaskimNarodowe Czytanie ?Lalki? Bolesława Prusa w Radzyniu Podlaskim
Narodowe Czytanie ?Lalki? Bolesława Prusa w Radzyniu Podlaskim  
 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »